Prairie Edge begins busy January with strong showings

Times-Herald Staff
Send to a friend

Send this article to a friend.

Members of the Prairie Edge School of Skating that attended recent competitions include: Kiana Avery, back left, Royanne Johnstone, Riley Arseneau, Chelsea Shaw, Kaitlyn Gillis, Kirah Brown, Taylor Phillips, Rowan Gray, front left, Camryn Ferguson, Elise Chowdhury, Phoenix Blaczczok, Olivia Harder, Emily Haner, Maria Rigetti, Kalista Brown and Schay Camphaug.

January has been a busy month of competition for the Prairie Edge School of Skating.

The school is sending skaters to five different competitions to begin the new year.

Seven skaters attended the Magic City figure skating competition in Minot, N.D.

A week later they had a dozen skaters take part in the Snowflake Invitational in Moose Jaw and another five skaters that took part in the Carol Humphries Memorial FunFest that took place the next day.

In Minot, Kirah Brown won the Novice jumps and survivor, the Intermediate spins and was second in the novice free skate.

Camryn Ferguson was first the Basic 2 program and element B category. Kalista Brown was fourth in both elements and program in the Basic 1 field.

Maria Rigetti was first in Pre-Juvenile free skate 1 and third in the spins, CM and Juvenile survivor. She was sixth in Pre-Juvenile jumps.

Schay Camphaug was first in the No Test CM A, fourth in Limited Beginner TT free skate eighth in Beginner survivor A and ninth in a combined category jumps A.

In the Pre-Preliminary category Kasidey McQueen was fifth in jumps A and spins, sixth in free skate A and seventh in survivor A and CM B.

In the Preliminary category Kaitlyn Gillis was third in CM B, fifth the free skate B, sixth in jumps A, seventh in survivor A and eighth in spins.

Lauren Halverson, Olivia Harder, Rowan Gray, Elise Chowdhury and Camryn Ferguson all competed at the FunFest and each earned awards for their skating.

On the Invitational side of the competition, Chelsea Shaw won the Silver interpretive competition, while Taylor Phillips was third in the same event.

Maria Rigetti finished first in Junior Bronze spins and was third in Junior Bronze jumps.

Royanne Johnstone finished second in interpretive and spins and was fifth in the free skate.

Kiana Avery was second in Introductory interpretive, third in spins, the free skate and elements.

Emily Haner was third in Introductory jumps and fifth in the free skate and the team event.

Phoenix Blaczczok was fourth in spins, fifth in elements and free skate and eighth in jumps.

Riley Arseneau was fourth in Bronze interpretive and sixth in Junior Bronze free skate.

Kaitlyn Gillis was fourth in Preliminary elements, sixth in the free skate and jumps and eighth in spins.

Schay Camphaug was fifth in the Introductory free skate and team competition and sixth in jumps.

Alyssa Halverson and Jordyn Halverson also competed in the Invitational.

Organizations: Prairie Edge School of Skating.The, Basic 2

Geographic location: Minot, N.D., Moose Jaw, Phoenix

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments